Staza glagoljaša

Poluotok je 10. svibnja 2018. bio u znaku glagoljice! U sklopu manifestacije Klio fest – Festival povijesti, koji se prvi put održava u Zadarskoj županiji, na prostoru Poluotoka održana je već tradicionalna Staza glagoljaša. Riječ je o petoj po redu manifestaciji koja se ove godine predstavila pod sloganom "Iz učionice na ulicu", a naša škola sudjelovala je već  treću godinu za redom.

Organizator manifestacije bila je Udruga glagoljaša Zadar a sudjelovalo je šest škola: OŠ Sv. Filip i Jakov, OŠ Braće Radić iz Pridrage, OŠ Šimuna Kožića Benje iz Zadra, PŠ Diklo iz Zadra, OŠ Franka Lisice iz Polače, OŠ Zadarski otoci iz Zadra i OŠ Jurja Barakovića iz Ražanca.

Našu školu predstavljala je manja skupina glagoljaša, a učenike je vodila  učiteljica  Marijana Polegubić.

Učenici su sa svojim učiteljicama od Trga pet bunara do Narodnog trga, a potom do katedrale sv. Stošije postavili svoje izložbene štandove na kojima su prolaznicima predstavili što su sve naučili i koje su sve predmete izradili.

Naša škola postavila je svoj štand nasuprot Arheološkog muzeja . Bilo je tu magnetića s glagoljskim slovima, šalica s porukama, oslikanih platnenih torbi i privjesaka ispisanih glagoljicom koje su mnogi prolaznici i turisti sa zanimanjem razgledali, rješavali glagoljske osmosmjerke, raspitivali se o slovima, a darovanu su šalicu, privjesak ili magnetić rado primili i ponijeli kući kao lijepu uspomenu.

Cilj ovog projekta jest promicanje i uporaba glagoljice u osnovnoj školi, kako bi djeca već od malih nogu, ne samo naučila čitati i pisati glagoljicu, već cijenila i voljela hrvatsku kulturnu baštinu, a kroz igru i zabavu djeca mogu puno toga naučiti.

Marijana Polegubić

Više fotografija pogledajte klikom na ::opširnije::

objavio: Andrea Gambiraža   datum: 10. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »