O općini

Osnovna škola Franka Lisice Polača nalazi se u Ravnim kotarima, u mjestu Polača.

Općina Polača je smještena u ravnokotarskom zaobalnom prostoru, što upućuje na gospodarsku orijentiranost poljoprivrednoj proizvodnji. Okružena je područjima dvaju gradova: Benkovca i Biograda n/M, te dviju općina: Sv. Filipa i Jakova i Pakoštana. Udaljenost od mora je 6 km zračne, te 8 km cestovne linije.

Od Zadra, središta Županije, udaljena je nešto više od 30 km, a od Parka prirode Vransko jezero oko 7 kilometara. Područje Općine obuhvaća četiri naselja: Jagodnju Donju, Jagodnju Gornju, Kakmu i Polaču – općinsko središte. Obuhvaća površinu od oko 30,64 km2, na kojoj obitava oko 1700 stanovnika, gustoće naseljenosti 46 stanovnika/km2, to je jedna od najvećih i najtipičnijih razvijenih seoskih sredina ravnokotarskog područja.

Tragovi ljudske prisutnosti u Polači datiraju još iz razdoblja kasnog neolitika, a naročito iz brončanog doba o čemu svjedoči brojnost kamenih gradina na okolnim uzvisinama. U ispravama iz 11. st. spominje se kao jedno od središta starohrvatske županije Sidrage. Današnji naziv Polače po prvi puta se javlja tijekom 14.st. kada doznajemo da se u mjestu nalazi kaštel, koji će sve do 19.st. biti prepoznatljivo obilježje ovoga sela.

U gospodarskom smislu područje Općine Polača ima sve preduvjete za kvalitetan razvoj i to prvenstveno u poljoprivrednoj proizvodnji i nekim oblicima turizma. Ta se tvrdnja temelji na činjenici da je teritorij općine u sklopu prostora Ravnih kotara pogodan za sve oblike poljoprivredne proizvodnje. U poljoprivrednoj proizvodnji ima sve preduvjete za intenzivan razvoj voćarstva, maslinarstva, vinogradarstva te posebice proizvodnje povrća.

« Travanj 2017 »