Dan kravate

Danas su svi učenici i učitelji u školu došli svečano odjeveni. Obižlježavamo Dan kravate i svima nam se oko vrata našao taj elegantni ukras.

Djeca su sa svojim učiteljicama učila vezati kravatu, crtali su i pisali sve što o njoj znaju. Upriličili smo i zajedničku fotografiju na kojoj su učenici i učitelji matične i područne škole te djeca iz Dječjeg vrtića Tulipan  na školskom igralištu tijelima "naslikali" veliku, šarenu kravatu.

Više fotografija pogledajte klikom na ::opširnije::

Riječ kravata dolazi od francuske riječi "croata". U svojoj knjizi "La Grande Historie de la Cravate", francuski pisac Francois Chaille, na slijedeći način govori o kravati:

"... Oko 1635. godine, nekih šest tisuća vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet tog vremena kao simbol kulture i elegancije.

18. listopada je određen kao Dan kravate, jer se na taj datum 2003. godine, oko pulske Arene postavila velika kravata, koja je najveća ikad napravljena kravata u svijetu. Tim se je događajom, simbolički povezalo antičko i suvremeno doba, dok je crvena boja kravate u svijet poslala poruku ljubavi i suživota među ljudima i narodima.

objavio: Andrea Gambiraža   datum: 18. 10. 2017.

« Travanj 2024 »