Korisnik:

Školovanje u RH
Razvoj školstva u Polači

Iz Spomenice

Početkom druge polovice 19. stoljeća počelo se intenzivno raditi na razvijanju pučkog školstva u cijeloj Dalmaciji. Prema nekim izvorima u Polači je uspostavljena redovna pučka škola 1867. godine. Prema drugim podatcima pučka škola u Polači je uspostavljena 1871. I to u početku muška osnovna škola kao jedna od tri osnovne škole u školskom kotaru Benkovac.

1875. godine učitelj u školi je bio Josip Taborić, prvi pučki učitelj za mjesto Polaču.

1940. godine učiteljica u Polači je bila Vica Batinica. U Polači je krajem 1944. godine školu pohađalo 135 učenika i radila su tri nastavnika.

U posljednjih pedesetak godina tj. od drugog svjetskog rata pa do početka srpske agresije na Polaču 1991. godine, u mreži osnovnih škola na području općine Benkovac, osnovna škola u Polači je pokrivala područje više mjesnih zajednica koje gravitiraju općini Polača. To su Tinj, Lišane Tinjske, Jagodnja Donja, Jagodnja Gornja, Zapužane i Kakma.  Od 1.-4. razreda nastava se održavala u svim mjesnim zajednicama u područnim školama, a od 5.-8. razreda školski autobus je vozio učenike u matičnu školu u Polači.

Neposredno pred rat škola je imala oko 400 učenika i oko 30 nastavnika.

Kad je 2. svibnja 1991. mučki ubijen hrvatski redarstvenik Franko Lisica, dio nastavnika i učenika napuštaju osnovnu školu u Polači i nastavljaju s radom u prostorima škole u Jagodnji Gornjoj.  Škola u Polači i nakon tog nastavlja s radom i na kraju školske godine 1991. razred razvšava oko 200 učenika.

U školskoj godini 1991./92. nastava se održala tek tjedan dana, jer je zbog agresije na mjesto rad škole prekinut. Tu školsku godinu učenici su završili u progonstvu u Biogradu na Moru i u Pakoštanima.

U ratu je škola srušena i zapaljena, selo spaljeno i porušeno.

U oslobodilačkoj akciji Oluja, oslobođena je i Polača. Dana 27. rujna 1995. godine na blagdan Sv. Kuzme i Damjana na ruševinama je održana manifestacija „Kamene moj, tebi se vratih“. Sudjelovali su svi učenici naše škole.  Sljedeće godine počelo se s obnovom škole i 19. rujna 1996. nastava se vraća u obnovljenu školu u Polaču.

Sljedeći vrlo značajan datum u povijesti škole je promjena njezina imena. U čast i u sjećanje na Franka Lisicu, škola s ponosom nosi njegovo ime od školske godine 2012./13.

Sada je

PŠ Tinj

Školski kurikul i GPP

Vremenik

Građanski odgoj

Priloženi dokumenti:
GOO Franka Lisice Polaca.pdf

Ispis statistike od 7. 5. 2013.

« Siječanj 2018 »

Grb Eko skupine Palatium

Koji vam je najbolji predmet?

Učenje i zabava