Međunarodni dan obitelji

Međunarodni dan obitelji proglasili su Ujedinjeni narodi 1989. godine, a u svijetu je prvi put obilježen 15.05.1994. godine pod sloganom “Da obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece” - kao odraz značaja što ga međunarodna zajednica pridaje obitelji kao temeljnoj jedinici društva.

Ove je godine glavna tema: Očevi i obitelj - odgovornost i izazovi. Savez društava Naša djeca Hrvatske, koji postoji još od 1950., ovom je prilikom organizirao niz događanja, kreativne radionice i susrete za djecu i njihove roditelje diljem Hrvatske. U Dubrovniku je tako odabrana naj obitelj 2008.

Međunarodnim danom obitelji želi se potaknuti djelovanje svih nadležnih subjekata u korist obitelji, pružiti podršku uvažavanju obiteljskog života, tradicija i običaja, pokazati solidarnost u potrazi i rješenjima za boljim standardima i kvaliteti života obitelji.
Ovim poticajnim ciljevima želi se naglasiti da se bitna obilježja čovječanstva kao što su: zajedništvo, tolerancija, demokracija, svjetski mir, počinju izgrađivati u obitelji.

U ostvarivanju tih nastojanja obitelji imaju, dakako, i velike potrebe, ali i brojne probleme, teškoće, koje ne mogu riješiti same, izolirano, niti samo u jednom danu. Zato susreti obitelji, što ih potiče obilježavanje Međunarodnog dana obitelji, istodobno skreću pozornost nadležnima na takve potrebe, pomažu identifikaciji uzroka i potreba, te pokreću nove akcije koje će pridonositi rješavanju tih teškoća i potreba obitelji.

A danas, posao nemojte ponijeti doma, probleme nakratko stavite po strani, zagrlite svoje najdraže i sjetite se onih koji nemaju nikoga.

Izvor: http://www.moh.hr/hr/drustvo/medunarodni-dan-obitelji-15-svibnja1/

objavio: Andrea Gambiraža   datum: 15. 5. 2013.

« Svibanj 2024 »